czwartek, 28 stycznia 2016

Blogi walczą o Okudżawę

Kilka dni temu w prawej szpalcie pojawił się banner z odnośnikiem do strony Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy w Hajnówce. Także na fanpagu wrzuciłam informację, w której próbowałam zwrócić uwagę czytelników na to wydarzenie, jednak raczej z małym skutkiem, co mnie z resztą, niestety, nie zdziwiło.

Dzisiaj powodzenie mają tylko imprezy, za których promocją stoją duże koncerny sponsorujące wydarzenie oraz przedsięwzięcia, z których można ugrać coś dla siebie. Niszowe, organizowane z potrzeby serca inicjatywy nie mają szerokiego grona fanów i istnieją, póki wystarczy organizatorom chęci oraz… funduszy. W tym przypadku chęci nie brakuje a walka o potrzymanie Festiwalu nadal trwa. Brak jest funduszy, przez które już jakiś czas temu zrezygnowano z organizacji imprez towarzyszących, takich jak np. koncerty w różnych miastach.

Skąd ten problem? Chociażby stąd, że niemal cały ciężar tej inicjatywy spoczywa na barkach jednego człowieka, Pana Anatola Borowika. Stąd, że lokalne samorządy nie udzieliły wsparcia Festiwalowi, chociaż niewątpliwie impreza ta jest także promocją dla regionu. Stąd też, że Festiwal nie zarabia sam na siebie – wszelkie zyski przekazywane są na rzecz podlaskich hospicjów.

Mam  w sobie duże przekonanie, że akurat tę inicjatywę wesprzeć warto. Miałam okazję zapoznać się z twórczością Bułata w różnych okolicznościach. I tak niejednokrotnie wspominali o nim i jego muzyce Starsza i Kneź, ostatnio w relacji z imprezy satelickiej Festiwalu, czyli koncertu w Lublinie. Dudi w swoim cyklu „Słuchajmy bardów” przybliża sylwetki artystów i w jednej z notek przedstawił Okudżawę oraz jego twórczość. A i na żywo miałam okazję posłuchać piosenek Bułata w wykonaniu bywalców Watrowiska, przy ognisku, kiedy już powoli zapadał zmrok. Pięknie było.

I właśnie Kneź stał się inicjatorem akcji Blogi na scenę, której ideą było przede wszystkim nagłośnienie całego wydarzenia i zwrócenie uwagi jak największej ilości osób na problemy z organizacją Festiwalu oraz możliwości ich rozwiązania, a raczej pomocy. W zamyśle miał być łańcuszek, ale powoli zamiast niego, wychodzi nam śnieżka, a ja chciałabym, aby wyszła nam prawdziwa wielka śniegowa kula! W końcu ziarnko do ziarnka itd. Im nas więcej zaangażowanych, tym mamy większą szansę na uzyskanie celu. A celem jest, jak wiadomo, zebranie jak największej ilości funduszy, które umożliwią organizację Festiwalu. O organizacji koncertów towarzyszących można zapomnieć, ale na główną imprezę nadal jest szansa i wykorzystajmy to.

Poniżej zamieszczam linkownię, aby uzmysłowić nie tylko Wam, ale sobie też, jak różni ludzie, z różnym spojrzeniem na życie i świat, angażują się w tę akcję. Że chociaż wielu z nich prawdopodobnie nigdy na Festiwal nie zawita – pomagają, bo uważają, że warto. Sama nie wiem, czy kiedykolwiek dotrę do Hajnówki, jednak znając mnie, to bym się wcale nie zdziwiła… :P Ale wiem jedno – warto promować ludzi z pasją i inicjatywą, a takim człowiekiem niewątpliwie jest pan Anatol Borowik, a inicjatywa krzewiąca kulturę zdecydowanie zasługuje na nasze wsparcie!

Organizacyjnie:

Wpisy właściwe:

Bannerki:
 1. Łucja-Maria
 2. Giga
 3. Pozdróżniczka
 4. Wanda Róża
 5. Alenka
 6. Anna Kruczkowska

Udostępnienia na fb:
 1. Vars & Sava
 2. Agulec
Audycja radiowa!!
W dniu 19.02.2016 r. o godzinie 20:00 w internetowym radio Radiolatki wyżej już wspomniany Damian miał swoją audycję, a w niej także wydzielił część antenowego czasu na zwrócenie uwagi na organizację Festiwalu! Niestety nie miałam okazji wysłuchać programu, jednak może jest możliwość uzyskania archiwalnego zapisu? Jeśli jest, to postaram się, aby i tu się znalazł odnośnik!

Na dzień 21.02.2016 r. mamy łącznie 35 akcji i reakcji podjętych łącznie przez 31 osób!! Pięknie dziękuję i proszę o więcej!! :) 

Naszą akcję poparli także Organizatorzy na swojej stronie!

Lista będzie rosła w miarę wyłapywania kolejnych wpisów na blogach. Jeśli napiszecie coś u siebie, także dajcie znać, podlinkuję, ponadto Kneź w grupie na fb dodatkowo umieszcza link do każdej blogowej notki.


Proszę Was w imieniu organizatorów III Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy, w imieniu wszystkich blogerów zaangażowanych w akcję, a także swoim własnym o pomoc i wsparcie oraz rozpropagowanie, czy to poprzez udostępnianie naszych wpisów na fb, czy napisanie swoich notek na blogach i podaniu dalej. Liczy się też każda, nawet najmniejsza wpłata. Blogi na scenę! To jest nasz czas do działania!


Dopisek 03.02.2016 r.
Pan Borowik napisał na grupie Festiwalu tak:

"Po dłuższej przerwie zajęty organizacją dopiero dziś zauważyłem że na konto Festiwalu i Stowarzyszenia wpłynęły Darowizny od 30 osób na ogólną sumę 1800 zł. To spory dla nas zastrzyk w momencie braku jakichkolwiek finansów organizacyjnych. Biuro organizacyjne bardzo serdecznie wszystkim dziękuje za Darowizny na rzecz III Festiwalu Okudżawy."

Wierzę, że wśród darczyńców jesteście także Wy. Dziękuję!!

42 komentarze:

 1. Marchevko, ja powtórzę - JESTEŚ WIELKA!!!! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spoko - jeszcze Wachmistrzowi w oczy spojrzeć, bez unoszenia brody nie możesz!!! ;)

   Usuń
  2. Tak zgadzam się. Marchevko jesteś wielka! :)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe. Fajne wydarzenie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajne będzie jak się uda...
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. szczur z loch ness28 stycznia 2016 18:02

  Ja żem się nie spodziewał :-), że to się wszystko uda. Myślałem sobie, może jedna notka albo dwie, no góra trzy, bo w końcu kogo to obchodzi. A z drugiej strony, wiedziałem że łążąc po garażach i słuchając tam ekstremalnych kapel spotykałem tam mnóstwo ludzi, którym się chce. No i znowu spotkałem :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak ja się cieszę, że spotkałem ludzi, którzy potrafią to lepiej i celniej sformułować niż ja!!! I że mam takich znajomych, że co który napisze tekst to się wzruszam, jak przy Okudżawie nieomal!!! :D :D :D

   Usuń
  2. A mnie to najbardziej cieszy, że potrafimy się skrzyknąć nie tylko wtedy, gdy chodzi o Watrowisko i wspólne biesiadowanie, ale w poważniejszych sprawach tyż :)

   Usuń
 4. Ja też jestem pod wrażeniem tekstów i komentarzy, które mają wspomóc inicjatywę i stworzyć szansę zorganizowania kolejnego festiwalowego spotkania miłośników Bułata w Lublinie

  OdpowiedzUsuń
 5. Marchewko, cudownie piszesz. Celnie, merytorycznie, z zaangażowaniem.
  Blogi na scenę! Blogowicze, nam się chce! NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałam od serca, chociaż na blogu ogólnie wystrzegam się bardzo osobistych wpisów. Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. witaj MARCHWWKO :-)))
  I JA DOBIJAM DO WAS ... PÓŹNO BO PÓŹNO ALE TEŻ COŚ ZMAJSTRUJĘ
  jutro mam 82 urodziny Mamci ale w sobotę wis będzie gotowiuteńki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sama świadomie poczekałam, aż pierwszy boom minie, by teraz podtrzymywać. Dobrze by było, by ciągle był napływ nowych wpisów, bo myślę, że jak już się wyczerpią chętni blogerzy, to akcja zgaśnie. Ale na razie koncentrujmy się na działaniu i lepieniu coraz większej kuli śnieżnej! Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Dołączyłam do wspierających inicjatywę Knezia, bo uważam, że warto pomóc w ratowaniu Festiwalu im. Bułata Okudżawy. Jego ballady są ponadczasowe, każdy z nas znajdzie w nich cząstkę siebie. Przykre, że instytucje, które mają i dzielą pieniądze na kulturę dostrzegają i finansują tylko gwiazdy (czasem miernego formatu). Niszowe projekty, wzbogacające naszą kulturę, przyczyniające się do jej różnorodności, rzadko zyskują uznanie sponsorów i urzędników.
  Pozdrawiam Marchevko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam szczerą nadzieję, że nasza akcja odniesie pożądany skutek, a przynajmniej zauważalny ruch w "interesie". Chociaż jak na razie, wpisy pojawiają się w wąskim gronie blogerów i... zaczynają już zanikać. Ogień powoli wygasa...

   Usuń
 8. Hajnówka jest na trasie GreenVelo- czas zainteresować rowerzystów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz, gdzie bloger nie może, tam... rower pośle! :) Dziękuję!

   Usuń
 9. Bardzo podoba mi się Wasza akcja. Umieściłam u mnie banerek. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. No i link już działa. Teraz sobie pozwiedzam. :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witaj; Ja tak tylko przy porannej kawie chciałam przekazać, że Wujek A. sobie odpuścił, grosik czeka na realizacje przez bank, a za oknem biało. Czyli chyba dobre wieści na niedzielę? Czegóż chcieć więcej? ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobre! :)
   A. się nie rzuca, bo poprawiony link ;)
   Miłego dnia!

   Usuń
 12. niewinny czarodziej na wsi31 stycznia 2016 10:41

  Trafiłem , znaczy G wstawiłem :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Cię w moich skromnych progach :)

   Usuń
 13. Widzę, że "ludzi dobrej woli jest więcej!" Jeśli mogę jeszcze jakoś pomóc, daj znać. Pozdrawiam Ciebie i Twoich Gości! :)) BBM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na teraz chyba zrobiliśmy wszystko, co było do zrobienia z naszej strony. Teraz czekamy na efekty, a te widać: 30 darczyńców, 1800 zł na koncie. Wierzę, że znaczna część wpłat do efekt naszej akcji. :)
   Dziękuję, pozdrawiam! :)

   Usuń
 14. Eureka! Jestem i ja. Melduję, że wpłaciłam pieniądze, bo to one są potrzebne. Gdyby każdy wpłacił, ile może: 5, 10, 20zł ...gdyby się chciało kiwnąć palcem, odbyłyby się koncerty poświęcone poezji i muzyce Bułata. Żal za nim trwa:https://www.youtube.com/watch?v=nY8B5Kq2a-M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ostatnim czasie zebrano 1800 zł. Organizatorzy twierdzą, że to niezły zastrzyk gotówki, mnie także poprawił się humor :)

   Usuń
 15. Szkoda, że kultura musi o wszystko walczyć, o każdą złotówkę. Warto nagłośnić akcję, bo lubię teksty Okudżawy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większa szkoda, że akcja nie ma odpowiedniego wsparcia wśród fanów i powoli wygasa. Co prawda powstało trochę dobrych tekstów z tej okazji, co jest niewątpliwym plusem, wygenerowany został też ruch na blogach i nieco ludzi dzięki temu się poznało, kasa z cała pewnością wpłynęła na konto Stowarzyszenia, ale ten efekt śnieżnej kuli ruszył i zatrzymał się, przy bierności prawie dwudziestotysięcznej publiki na FB.
   Bardzo to dziwne i niezrozumiałe.

   Usuń
 16. Uwielbiam Bułata Okudżawę. Fantastyczna akacja. Zaraz zamieszczę banerek.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Anatol Borowik na Facebooku w grupie fanów festiwalu napisał:
  Po dłuższej przerwie zajęty organizacją dopiero dziś zauważyłem że na konto Festiwali i Stowarzyszenia wpłynęły Darowizny od 30 osób na ogólną sumę 1800 zł. To spory dla nas zastrzyk w momencie braku jakichkolwiek finansów organizacyjnych. Biuro organizacyjne bardzo serdecznie wszystkim dziękuje za Darowizny na rzecz III Festiwalu Okudżawy.
  Jednocześnie zamieścił pięć zbiorczych podziękowań dla darczyńców.
  Lista ta nie jest pełna, bo należy doliczyć do tej grupy jeszcze dwie wpłaty wcześniejsze, z Kneziowiska i z bloga Dudiego.
  Ponieważ znaczna część blogerów nie ma konta na FB, uznałem za stosowne zamieścić to na wszystkich blogach, o których wiem, że brały udział w naszej akcji.
  Tą drogą chciałbym podziękować za udział w naszej akcji – za bannerki, za linki, za przekierowania, wreszcie za teksty, które każdy pisał zbierając mniej lub bardziej obszerne materiały.
  Jako w znacznej większości wytrawni i bardzo doświadczeni blogerzy nie oczekiwaliśmy cudów ani wielkiego wsparcia ze strony fanów, a mimo to wszyscy postarali się zorganizować akcje w możliwie skuteczny i oryginalny sposób, nie licząc na oklaski.
  Postaram się w najbliższych dniach napisać notkę podsumowującą.
  Pozdrawiam wszystkich wielbicieli Mistrza Bułata

  OdpowiedzUsuń
 18. jestem u ciebie pierwszy raz, aż mi się za Kołobrzegiem zastęskniło
  już kilka tygodni temu wsparcie poleciało, ale do tej pory jakoś nie napisałam u siebie, no to chyba pora napisać;)

  OdpowiedzUsuń
 19. AKCJA TRWA, TRWAĆ MA !
  CZUWAJ!!!
  DANUŚKA ODE MNIE NAPISAŁA POST - I SUPER ... IDZIE DALEJ

  OdpowiedzUsuń
 20. Też z wielką chęcią przyłączę się do tej akcji.
  Banerek już wkleiłam. A jutro napiszę post o tej wspaniałej akcji, bo warto ją propagować.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 21. :)
  Ciekawe kiedy organizatorzy festiwalu za Tobą nadążą ze zbieraniem danych??? :D :D :D

  OdpowiedzUsuń

Twoja opinia jest dla mnie bardzo ważna. Dziękuję :)

Obserwatorzy