piątek, 12 grudnia 2014

Folkowy rok 2015

 Podkład muzyczny: ROKICZANKA "W moim ogródecku"

Prawdopodobnie wiecie już, że znakiem rozpoznawczym tego bloga jest nie tylko postać fikuśnej Marchevki, ale także tzw. roczny plan zamierzeń. Wiem, że dla wielu z Was podróżowanie samo w sobie jest celem, jednakże dla mnie podróż to nie tylko wyjazd, przejażdżka i fajne zdjęcia. Podróże kształcą, a ja chcę z nich wyciągnąć jak najwięcej, dlatego planuję. Był Poltrip2013, była Polska na 100%. W nadchodzącym roku mam dla Was coś specjalnego i zupełnie innego.
Tym razem nie planuję żadnych ekstrawaganckich wyjazdów i punktów do zaliczenia. Stawiam na wolną turystykę: będę tam, gdzie nogi poniosą lub gdzie pociąg dojedzie. Nie oznacza to jednak, że brak mi pomysłów - wręcz przeciwnie. W tym miejscu, wraz z Savą - varsavianistką piszącą z Varsem o, jakże by inaczej, Warszawie - mamy zaszczyt zaprosić Was do nowego cyklu wpisów: 
Od stycznia przez najbliższy rok, 12. dnia każdego miesiąca, równo o godzinie 12:00 będzie publikowany wpis, przedstawiający jeden z wybranych dwunastu polskich strojów ludowych oraz główne atrakcje regionów, z których pochodzą.
Marchevkowo na folkowo to przede wszystkim pretekst do przedstawienia polskiego folkloru, który należy do najbarwniejszych na świecie. Dołożymy wszelkich starań, aby wpisy były jak najbardziej interesujące, a także rzetelne. Należy jednak pamiętać, że chociaż włożymy maksimum zaangażowania w powstanie każdej prezentacji, nadal jesteśmy amatorkami, a blog jest miejscem do wyrażenia siebie i swoich poglądów. Dlatego też wszelkie opracowania, a przede wszystkim ubiór Marchevki, to wynik subiektywnego doboru poszczególnych elementów graficznych, przy czym grafik dołoży wszelkich starań, aby strój był jak najbardziej zbliżony do oryginału, a przynajmniej jednej z jego wersji, bo tych spotkać można wiele. Jeśli jednak zdarzy się, że w swojej fantazji za bardzo popłyniemy, prosimy o sygnał i wskazówki, co należałoby poprawić lub zmienić. Chętnie także przyjmiemy sugestie turystyczne, bo chociaż obie miałyśmy okazję odwiedzić różne miejsca, na pewno znacie także inne ciekawe obiekty, o których warto wspomnieć. Jesteśmy otwarte na współpracę :) W tym miejscu dziękuję Pani Barbarze z portalu polalech.pl za zgodę na wykorzystanie materiałów graficznych przy ubieraniu Marchevy. W dzisiejszym poście Marchevka i Sava wypożyczyły krój rękawków i marszczenia przy bluzeczkach. 

Niespodzianka dla Najmłodszych Czytelników – pokolorujcie swoją Marchevkę! Poproście rodziców o wydrukowanie kolorowanki, a znajdziecie ją TUTAJ.

 
A na zakończenie mamy dla Was mały konkurs. Przedstawiamy fragment stroju ludowego. Zadaniem konkursowym jest odgadnięcie, z jakiego regionu pochodzi poniższy fragment ubrania. Jest to jednocześnie zapowiedź styczniowego posta. Odpowiedzi prosimy umieszczać wyłącznie w komentarzach pod tym wpisem do 30 grudnia do godz. 12:00. Rozwiązanie nastąpi 31 grudnia o godz. 12:00, a zwycięzca zostanie wyłoniony w drodze losowania na wirtualnej maszynie. Nagrodą jest folkowa zakładka do książki, która - po rozstrzygnięciu konkursu - zostanie wysłana pod wskazany przez zwycięzcę adres. Do dzieła! :)


11 komentarzy:

 1. Zdaje się, Marchevko, że o Kaszubach będziesz pisała, ciekawam, ile zrozumiałby czytelnik, gdyby mu po kaszubsku napisać tekst ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ruda, ubiegłaś mnie:) To są zdecydowanie Kaszuby:) Ciekawe jakie tam atrakcje znalazłaś, a jest ich całkiem sporo:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie klimaty, więc świetny plan. Brawo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że nie zawiedziemy w następnych wpisach :)

   Usuń
 4. Kaszuby! Wiem, bo jako rodowity Kurp widywałem te motywy od dziecka! Zapyta ktoś jakim cudem, gdy to zupełnie inny region? A nie wiem, ale podobały się te kwiaty Kurpiankom bardzo i doskonale wiedziały, że one są kaszubskie! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda jak próbka najstarszej, czyli żukowskiej szkoły haftu kaszubskiego ;) Fajnie będzie poczytać. Pozdrawiam ;))

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi bardzo ciekawie.Czekam więc do 12 o 12 :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hyhy, już nie ma co pisać, że Kaszuby, bo wszyscy od razu wiedzą :))

  Świetny pomysł, według mnie wciąż za mało takiej autopromocji i świadomosci własnego bogactwa w naszym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 8. hihi nie wiedziałam, że to kaszubskie :D ale już wpisuję, że kaszubskie, bo chcę wziąć udział w losowaniu :D
  a mówią, że nie warto czytać komentarzy, a one dla mnie są zawsze kontynuacją wpisu właściwego :D Poza tym! :D już wiadomo, że czytanie blogów kształci :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy jest tu ktoś kto mówi po kaszubsku i mógłby przetłumaczyć mi tekst do szkoły z polskiego na kaszubski? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i ogólnie bardzo fajny blog, dużo informacji ciekawie opisanych, bardzo mi pomogły :)

   Usuń

Twoja opinia jest dla mnie bardzo ważna. Dziękuję :)

Obserwatorzy