czwartek, 22 października 2015

Kościół pw. św. Anny w Zaborowie

Zaborów to niewielka miejscowość w gminie Leszno (powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie), na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego. Jak na jedną wieś, Zaborów posiada sporo zabytków, m.in. zespół pałacowy czy cmentarz z XIX wieku. Przez miejscowość przebiega kilka szlaków turystycznych, a niewątpliwą atrakcją jest kościół św. Anny z końca XVIII wieku – murowany następca dotychczasowego drewnianego kościoła parafialnego.


Wzniesiony w stylu klasycystycznym, posiada wyposażenie poprzednich świątyń. W swoich dziejach przeszedł trzy renowacje, z czego ostatnia miała miejsce w 2002 roku.
We wnętrzu znajdują się trzy ołtarze. Główny przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem, natomiast boczne odpowiednio: św. Annę oraz św. Józefa. W kościele znajdują się także relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Placyda. Obok obrazów, w świątyni obecne są także liczne epitafia fundatorów kościoła i okolicznych przedstawicieli szlachty.

W tym roku parafia w Zaborowie świętowała 550-lecie istnienia. Z tejże okazji wydana została książka-album, będąca kroniką nie tylko samego kościoła, ale także parafii i parafian. Znalazło się w niej wiele zdjęć, pośród których moją uwagę przykuły dokładnie cztery z nich. Dwa zdjęcia to grupowe fotografie poszczególnych roczników komunijnych, na których znaleźli się mój ojciec oraz jego siostra. Kolejne zdjęcie to już współczesna kopia z któregoś z uroczystych wydarzeń, na którym znalazłam babcię, natomiast ostatnie pokażę Wam, ponieważ wprawiło mnie ono w osłupienie. To zdjęcie ołtarza głównego sprzed renowacji. Różnica w porównaniu ze stanem obecnym jest nie do opisania, prawda?

8 komentarzy:

 1. Ciekawy kościół i wnętrze też. Faktycznie ołtarz główny jest zmieniony i teraz bardziej mi się podoba. To z pewnością miłe uczucie znaleźć w książce zdjęcia swoich bliskich. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było to dość zaskakujące uczucie, ale z kuzynostwem mieliśmy fajną zabawę w niedzielne popołudnie, kiedy na zdjęciach zamieszczonych w książce poszukiwaliśmy znajomych twarzy : )
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. A mnie bardziej podoba się ołtarz przed remontem. Też o tym pomyślałam, że to musiało być niesamowite uczucie zobaczyć swoich bliskich w albumie. Ściskam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie ten ciemny był za ciemny i za smutny. No, ale co kto woli, de gustibus et coloribus... :)

   Usuń
 3. Piękny kościół! Super fotorelacja! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy obiekt, trochę przypomina mi mały kościółek w Krągu w gminie Polanów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam o miejscowości, ale jeszcze tam nie dotarłam. Mam na przyszły rok pewien plan, w związku z czym pewnie zahaczę o tamten rejon i porównam :)

   Usuń

Twoja opinia jest dla mnie bardzo ważna. Dziękuję :)

Obserwatorzy