piątek, 2 października 2015

Pałac Branickich w Białymstoku

Późnobarokowy pałac jest niewątpliwą perłą stolicy Podlasia. Stanowi obecnie własność Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i nie bez przyczyny nazywany jest „polskim Wersalem”. Jego wygląd wzbudza podziw – jak to kiedyś budowano! W ogromnym stopniu zniszczony w czasie wojny i rozgrabiony następnie przez Armię Czerwoną, odbudowywany jest stopniowo aż do dziś. Restauracja obiektu to nie tylko odbudowa budynku pałacowego, ale także rekonstrukcja jego otoczenia: ogrodu, bram oraz wolno stojących pawilonów.
Wcześniejsze poczynania przywracające świetność pałacu nie zawsze w pełni pokrywały się z pierwowzorem. Obecnie trwają prace nad odtworzeniem pałacowych ogrodów barokowych. Aby maksymalnie zbliżyć się do oryginału, wykonano m.in. prace archeologiczne.W jednym skrzydle pałacu mieści się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, które zwiedziłam z przemiłą panią przewodnik, a że moja grupa była dość specyficzna, w bonusie zostaliśmy oprowadzeni także po innych częściach obiektu. Warto było odwiedzić Białystok dla samego Pałacu Branickich, chociaż obejrzałam także inne miejsca, na opisanie których czasu ciągle brak. Miłego zwiedzania! :)

Pozdrawiam!

11 komentarzy:

 1. Rozpoznaję, rozpoznaję! I az wstyd, że jeszcze nie napisalam o tym miejscu, a tak blisko mieszkam (100 km) Marchevko! Myślę o tobie! i przesylam moc pozytywnej energii! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystko przyjdzie czas ;-)
   Dzięki, dobrej energii nigdy dość!

   Usuń
 2. Piękny, ale jeszcze go nie widziałam...Ściskam Cię i trzymaj się dzielnie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię ten Pałac i w sumie bardzo często obok niego przechodzę. Najbardziej lubię to miejsce porą letnią kiedy to w ogrodach jest kolorowo, miło się wtedy spaceruje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak też myślałam, że latem tam jest najpiękniej. Może będzie mi dane powtórnie tam zajrzeć :)

   Usuń
 4. Wspaniała budowla! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakie to wszystko piękne, ale dla mnie bardzo odległe; kiedy Ty to wszystko zwiedzasz?
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są bardzo szybkie i spontaniczne wyjazdy, na które wystarcza jeden-dwa dni ;)

   Usuń
 6. Chętnie znów tam wrócę, Białystok bardzo mi się podobał, zwłaszcza ogrody przy pałacu. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny obiekt, bogato zdobiony ornamentami i ogród również mi się podoba. Z wnętrza najbardziej zainteresował mnie posąg u dołu schodów znajdujący się.

  OdpowiedzUsuń

Twoja opinia jest dla mnie bardzo ważna. Dziękuję :)

Obserwatorzy