niedziela, 11 września 2016

Zachodniopomorskie '16 - Darłowo

Wstępna organizacja dnia się posypała, bo wszystko wydarzyło się bardzo wcześnie i około 10 rano zostałam bez planów na sobotnie południe i wczesne popołudnie. Szkoda w domu siedzieć, bo pogoda dopisuje. Lato było średniej jakości, więc trzeba wykorzystać wrześniowe podrygi ciepła. No to co - palimy silnik i lecimy. Kierunek: Darłowo.

Port, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Mapy nie oglądałam i w nawigację nie patrzyłam, bo Darłowo to przecież nie koniec świata. Okazało się jednak, że to był błąd strategiczny, bo oznakowanie w mieście pozostawia wiele do życzenia, szczególnie jeśli chodzi o dojazd do portu. Przygodny turysta nie musi znać rozkładu dzielnic w mieście i nie musi wiedzieć, że zjeżdżając z ronda na kierunek "Port Morski" dojedzie do krzaków. Nie musi też wiedzieć, że "Terminal pasażerski" jest przed mostem na Wieprzy, a nie za. No i w końcu nie musi wiedzieć, że "Darłówko Wsch." to dzielnica z latarnią morską i większością atrakcji morskich. Ale koniec tego narzekania. Trochę kręcenia i w końcu zostało znalezione to, co było poszukiwane. Najpierw spacer nabrzeżem. Takie, jak wszędzie, ale było przyjemnie. Wychowana nad morzem nie mam przesytu i lubię stanąć na krawędzi i sobie popatrzeć. A wyjścia z portu wyjątkowo mnie pociągają i mają w sobie jakąś tajemnicę. Żeby mnie jednak ciągnęło do żeglugi, to niekoniecznie. Wolę postać i popatrzeć. 

Port, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Pomnik Nie wrócili z morza, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Pomnik Nie wrócili z morza, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Szalanda, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Punkt pierwszy - atrakcja unikalna na skalę Polski. Most rozsuwany na Wieprzy, łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Do lat 70. XX w. znajdował się tam zabytkowy most zwodzony z XVII w., który został na kilkanaście lat zastąpiony płatnym promem. Pod koniec lat 80. powstał most w obecnym kształcie, liczący sobie 58 m długości i 5 m szerokości. Udostępniany jest dla ruchu pieszego oraz pojazdów służb ratowniczych. Uwagę przykuwa także budynek sterowni mostu, nazywany przez niektórych UFO.

Sterownia rozsuwanego mostu, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Tablica informacyjna, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Rozłożony most rozsuwany, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Dalej dochodzimy do latarni morskiej z 1927 roku o wysokości wieży 22 m. Budynek sam w sobie nie jest wybitnie zachwycający, przede wszystkim właśnie na wysokości. Latarnie w Kołobrzegu, Gąskach czy Niechorzu są wysokie, strzeliste i mocno wyróżniające się w portowym środowisku, darłowska nie. Może dlatego, zaaferowana możliwością wejścia, nie zrobiłam zdjęcia z zewnątrz? A jak zobaczyłam bileciki i pieczątki, to się kompletnie na nie napaliłam i, niestety, mogę Wam pokazać tylko widok z góry.

BILECIKI!!!!!, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
A z góry widzimy plaże z górującymi nad nimi turbinami wiatrowymi. Od strony morza osłonięte są opaskami kamiennymi, chroniącymi brzeg przed erozją. Szkoda, że pogoda nie dopisała, przy lepszej przejrzystości powietrza zdjęcia mogłyby być naprawdę niezłe. Z drugiej strony rozpościera się widok na falochron udostępniony dla spacerowiczów oraz wyjście w morze. Zaskoczył, a nawet trochę zasmucił mnie, znajdujący się w budowie apartamentowiec. Deweloperzy zagarniają każdą wolną przestrzeń pod budowy. Nie mogę już patrzeć na kolejne obiekty zapełniającą kołobrzeską strefę uzdrowiskową i widzę, że to bolączka typowa dla nadmorskich kurortów.

Plaża, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Pod latarnią, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Kanał portowy, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Dom Zdrojowy Fridrichsbad, obecnie Hotel Apollo, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Wyjście z darłowskiego portu, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Wyjście z darłowskiego portu, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
I popłynął, Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Po zejściu postanowiłam skierować się do centrum - tam już nie było problemów z trafieniem. Na rynku odbywały się pokazy motocyklowe. Bez szaleństw i brawury kierowcy robili rundki między pachołkami. W sobotę całe miasto opanowali motocykliści - pod latarnią także był jeden z punktów kontrolnych jakiegoś rajdu. Część motocyklistów poruszała się drogami, część jechała na motocyklach terenowych i trasę pokonywali bezdrożami. Mega pozytywni ludzie, z którymi miałam przyjemność zamienić kilka słów w trakcie mijanki na wąskich schodach latarni. Bardzo wąskich, if you know what I mean :D :D :D

Schodki na latarnięDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Główny plac jest przestronny i rzeczywiście nadaje się do organizacji różnego rodzaju imprez. Jak to zwykle bywa, przy rynku znajduje się ratusz. Nie jest to jednak ratusz zwyczajny, bowiem w XVIII wieku został zagospodarowany na budynek użyteczności publicznej poprzez przebudowanie... hal targowych! Brawa dla miejskiej zaradności, bowiem poprzedni ratusz doszczętnie spłonął, a pozostał po nim tylko kamienny portal, który zdobi główne wejście po dziś dzień.

Północna pierzeja RynkuDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Ratusz miejskiDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Renesansowy kamienny portalDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Nieopodal ratusza znajduje się Pomnik Rybaka, ufundowany w 1919 roku przez bogatą darłowską rodzinę Heptenmacherów. Cokół zdobią cztery spiżowe tablice, ukazujące mieszkańców dawnego Darłowa i nawiązujące do najlepszych walorów tego miasta, w tym przynależność do Hanzy - średniowiecznego związku kupców, do którego należał także m. in. Kołobrzeg.

Pomnik RybakaDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Koga unosząca się na falachDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Pasterz i pasterka, gęsie mięso było jednym z bardziej znanych towarów eksportowych DarłowaDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Tablica ukazująca rycerza wyznaczającego teren miasta oraz skrybówDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Dokerzy ładujący kogęDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Takie płyty ułożone są wokół Pomnika Rybaka, znajdź je wszystkie!Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Za ratuszem znajduje się Kościół Mariacki z 1321 roku. Historia, jak to historia - burzliwa i kręta. Chociaż gotycka, to wewnątrz pomieszanie z poplątanym, barok kotłował się z renesansem. Przez chwilę świątynią zarządzali protestanci, przerabiając ją na swoją modłę. Od 1974 roku trwają prace mające na celu przywrócić obiektowi pierwotny styl.
Kościół MariackiDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Nie to jednak zaskoczyło mnie najbardziej. Najbardziej poruszyło mnie to, co zobaczyłam w przykościelnym ogrodzie, że tak to nazwę. Znajdują się tam liczne, jak na polskie warunki, pozostałości z ewangelickiego cmentarza. Krzyże, tablice nagrobne, potłuczone tabliczki i nagrobki. Pierwszy raz widzę takie zagospodarowanie (W Karcinie urządzone zostało to zbiorczo. Nie: źle, po prostu inaczej.) i bardzo mi się to spodobało.

Przykościelne lapidariumDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Przykościelne lapidariumDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Przykościelne lapidariumDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Przykościelne lapidariumDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Przykościelne lapidariumDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Przykościelne lapidariumDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Wewnątrz znajdują się organy z XIX wieku czy XVII-wieczna rzeźbiona ambona oraz kilka innych zabytków, których nie obejrzałam ze względu na trwające wewnątrz przygotowania do popołudniowej ceremonii ślubnej. 

Ambona z 1684 r.Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Witraż z herbem miastaDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Prospekt organowy z 1853 r.Darłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Wizytę w Darłowie zakończyłam krótkim spacerem wśród zabytkowych domów mieszkalnych, niektórych niestety w dość smutnym stanie, przywitaniem się z pierwszym powojennym burmistrzem Darłowa i zajrzeniem w okolice Bramy Kamiennej, która wyglądem przypomina te w Sławnie. I to by było na tyle. Zamek Książąt Pomorskich poczeka na inny raz :) Pozdrawiam!

Brama Kamienna zwana WysokąDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Zabytkowy dom mieszkalny z podcieniamiDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Ulica Powstańców WarszawskichDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Pomnik Stanisława DulewiczaDarłowo, ˆ©Marchevka, 10.09.2016 r.
Bibliografia:
1. Darłowo.info

14 komentarzy:

  1. Darłówko jest piękne! Zgadzam się z Twoją opinią o oznakowaniu.My byłyśmy rowerami, więc przeprawa przez most nie była problemem. Miałyśmy okazję obserwować wieczorne rozsuwanie mostu i wpływanie oświetlonych kutrów. Bajka!

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię nadmorskie miejscowości. Choć niektóre bardzo podobne do siebie to mają w sobie to coś. To był dobry wybór z Twojej strony - nie marnować dnia tylko w drogę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękna wyprawa, świetna relacja :) Mnóstwo tam ciekawych miejsc i nawet jest ulica Powstańców Warszawskich :*

    A ja wciąż tęsknię do wyprawy nad morze, bo ostatnio byłam w ... 1991 roku :(

    OdpowiedzUsuń
  4. Skąd Ty bierzesz czas na to wszystko ?.
    Dzięki za darmowe wycieczki.
    Pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń
  5. Zakąski i zakątki :) są zazwyczaj najsmaczniejsze, dlatego w Twoich fotoreportażach szukam zazwyczaj takich frykasów, jak poewangelickie lapidarium. Tego pewnie nie znajdę w Googlach.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ładnie spędziłaś ten dzień. A relacją zachęciłaś do odwiedzenia. Zachodnie wybrzeże mam jeszcze z wieloma białymi plamami. Chyba zaplanuję urlop w przyszłym roku w tym rejonie.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To my do Trzebiatowa zapraszamy!

      Usuń
    2. Też zapraszam, bardzo fajne miasteczko!

      Usuń
  7. Znowu budzisz wspomnienia.:))) Byłam tam jako małe dziecię. Eeeeech...:)
    Pozdrawiam cieplutko:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Lubię wędrować z Tobą po takich uroczych miejscach. Jak zwykle świetna relacja.Przyszłoroczny urlop planujemy na buszowanie po Polsce. Jestem niemal pewna, że zawitamy i do Darłowa.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Odkładałem tę notkę w czasie, bo chciałem w spokoju przeczytać i pooglądać, czego nie żałuję, bo warto było! Dzięki! :)
    Może kiedyś, coś? Zobaczymy, na pewno wtedy wdepniemy do Darłowa!!!! :D :D :D

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny post, super blog!
    Zazdroszczę tych wszystkich przygód :)
    Zapraszam również do mnie w odwiedziny, a tam post o muzeach w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  11. Niby bez przygotowania, a tu proszę ile odkryłaś. Z tym oznakowaniem to faktycznie lipa, ale co tam, ważne że wyprawa się udała!

    OdpowiedzUsuń
  12. Wspaniała relacja z wycieczki Marchevko. Wnikliwie i z uwagą przeszłam z tobą drogę przedstawioną w poście. Ciekawie i kolorowo. Latem takie miasteczka nadmorskie żyją. W porze jesienno zimowej milkną. Byłam w Dziwnowie na wczasach. Podobny klimat.
    Pozdrawiam Marchevko:)

    OdpowiedzUsuń

Twoja opinia jest dla mnie bardzo ważna. Dziękuję :)

Obserwatorzy