wtorek, 30 sierpnia 2016

Zachodniopomorskie '16 - Port Jachtowy Kołobrzeg

Port jachtowy, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Kołobrzeg w ostatnich latach nabrał dużego tempa, jeśli chodzi o nowoczesne inwestycje związane z poprawą infrastruktury użytkowej i turystycznej. Prawdą niezaprzeczalną jest, że przez owe remonty i budowy często mamy utrudnioną codzienność, a turyści wyjeżdżają nie zawsze usatysfakcjonowani, ale jeśli zaufają planowanym zmianom i wrócą – zawiedzeni nie będą. Tak było chociażby z molo, które na czas remontu było zamknięte, co było bardzo rozczarowujące dla przyjezdnych, jednak teraz wszyscy są zadowoleni, bo zmiany są wybitne, o czym przekonaliście się w tym wpisie.
Nabrzeże Warzelnicze, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Port jachtowy, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Dzisiaj przedstawię Wam inną inwestycję, która powstawała etapami od 2010 roku. Połączenie nowoczesności z historią i to historią nie byle jaką – bo Kołobrzeg twierdzą był, a do dziś w tym miejscu zachował się jeden z przyczółków, a mianowicie Reduta Morast, popularnie zwana tawerną. Miejsce to jest dla mnie dość znaczące, bo tam zdobywałam pierwsze gastronomiczne szlify i znajdowałam potwierdzenie dość popularnego w branży stwierdzenia: nie znasz życia, jeśli nie pracowałeś w gastronomii. Coś w tym jest. Ostatecznie nie poszłam tą drogą, bo przywdziałam wojskowy uniform, ale gdyby co, to... :)
Reduta Morast, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Reduta Morast, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Port jachtowy, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Wracając do tematu. Port jachtowy w ostatnim czasie przeszedł modernizację i rozbudowę. W 2010 roku rozpoczęła się budowa Mariny Solnej, czyli kompleksu gastronomiczno-hotelowego z częścią biurową oraz warsztatem służącym do serwisowania jachtów.
Marina Solna, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Marina Solna, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
W latach kolejnych zbudowano pomosty w basenie jachtowym, odnowiono basen łodziowy, wyremontowano nabrzeża, które wraz z pomostami przygotowane są do przyjęcia 100 jachtów jednocześnie. W ciągu roku przez kołobrzeski port jachtowy przewija się około 1000 jednostek. Chcę Wam pokazać małą ciekawostkę. Ujęcie z podobnego miejsca (spójrzcie na wieżowiec w tle) sprzed siedmiu lat:
Port jachtowy, Kołobrzeg, ©Marchevka, 16.08.2009 r.
I obecnie:
Port jachtowy, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Jeszcze siedem lat temu zamiast eleganckiej Mariny stał blaszany barak stanowiący siedzibę Zarządu Portu Morskiego. O stanie nabrzeża i basenu nie wspomnę. Pustki także o czymś świadczą – zdjęcie było wykonane w połowie sierpnia, a dzisiaj mamy przedostatni dzień wakacji. Nie było mostu i było szaro, ale na pewno nie smutno – zdecydowanie sezon letni 2009 uważam za jeden z ciekawszych w życiu, chociaż równocześnie jako jeden z najbardziej pracowitych :)
Port jachtowy, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Port jachtowy, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Żeglarze mają dostęp do wody i prądu dzięki stanowiskom wyposażonym w indywidualne przyłącza tych mediów. Ponadto na terenie portu możliwy jest odbiór odpadów i ścieków z jachtów, a nawet tankowanie. Do dyspozycji gości oddane są pralki i suszarki oraz dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienki i toalety. Uwadze nie może umknąć także zagospodarowanie terenu wokół – przede wszystkim plac zabaw dla dzieci i ogólne, estetyczne wykończenie całości, dzięki czemu nawet spacer po okolicy może być nie lada przyjemnością także dla pozostałych turystów i mieszkańców.
Przyłącza wody i prądu, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Dźwig do wodowania i wyciągania z wody statków, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Toalety, wejście na kod pin, więc w środku nie pozwiedzałam, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Aleja zasłużonych dla żeglarstwa kołobrzeskiego, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Nieopodal przebiega wynik I etapu budowy kołobrzeskiej obwodnicy, czyli Most Portowy. Dopełnia on całości krajobrazu i sam w sobie stanowi atrakcję dzięki ciekawej formie i efektownemu oświetleniu. Z niego rozciąga się panoramiczny widok na przystań, a w oddali nawet na port rybacki wraz ze Skansenem Morskim działającym w strukturach kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego.
Port jachtowy, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Most Portowy, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.
Most Portowy, Kołobrzeg, ©Marchevka, 30.08.2016 r.

Chociaż jeszcze wiele jest do zrobienia: port jachtowy jest dopiero po II z V etapów rewitalizacji, a wokół Mostu Portowego ciągle toczą się różnorakie spory, bezapelacyjnie ten rejon jest jedną z wizytówek miasta i warto tam zajrzeć. Latem – do Tawerny na wędzoną rybę i zimne piwo, a zimą – do Mariny na gorącą czekoladę z widokiem na port. Polecam! :)

11 komentarzy:

 1. Masz rację, Kołobrzeg pięknieje w oczach. Marina widziana z mostu robi niezłe wrażenie. Muszę się wybrać na spacer po niej, bo póki co tylko w porcie rybackim byłam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miejsce to zmieniło się na plus w ostatnich latach, chociaż zawsze miało swoje klimaty.
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale tam pięknie! Wspaniałe zdjęcia :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Nasze miasta i wioski wypiękniały w ostatnich latach. To bardzo cieszy, gdy widzę jaki nasz kraj jest piękny.
  W sierpniu byłam w Ujściu nad Łabą (czes. Ústí nad Labem) w ciągu jednego dnia przeniosłam się w czasy jakby z innej epoki, w czasy komunistyczne.
  Dziękuję za odwiedziny. Odzyskałam Twój adres blogowy.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje serce się raduje za każdym razem, gdy widzę jak nasza Polska pięknieje:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może być nawet bez gorącej czekolady, ale chciałabym tam przyjechać zimą.:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny port, dobrze, że zmieniają się standardy i nie musimy się przed światem wstydzić takich miejsc. Zmienia się nam kraj na lepsze, niedawno przecinałem go prawie na wskroś z południa Polski aż na Podlasie i byłem pod wrażeniem tego, co zobaczyłem.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Te zdjecia są tak piękne, że ciągle do nich wracam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba most wybieram, o zachodzie ma klimat. Piękne miejsca. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Doklnie brdzo sie zmienilo.. Nasz kraj jest na prawde piekny i mamy sie czym pochwalic :)

  OdpowiedzUsuń
 11. No piękna notka, a mnie jeszczeć i radość, bo będzie o co Marchevę molestować jeszcze, jako to o warzelnicze w Kołobrzegu dzieje, twierdzę całą w Kolbergu, z dziejami jej obrony w napoleońskiej dobie, ale może i z najkosztowniejszą o tem superprodukcją filmową czasów III Rzeszy, której prapremiery mięli niemieccy obrońcy oblężonego...La Rochelle:)
  Nie znam widać żywota, chyba że się zawiadywanie obozową kuchnią skautowską tu liczy...:(( A może po knajpach przesiadywanie?:)
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń

Twoja opinia jest dla mnie bardzo ważna. Dziękuję :)

Obserwatorzy