wtorek, 25 marca 2014

Grodziskim deptakiem...

W średniowieczu w okolicy dzisiejszego Grodziska Mazowieckiego, istniał słowiański gród. Stąd też późniejsza nazwa "Grodzisk", obowiązująca do 1928 roku. Miasto to leży na równinie Łowicko-Błońskiej, w województwie mazowieckim. Kiedy jestem w Warszawie, nie ograniczam się tylko do samej stolicy, staram się także zwiedzić okolicę i wykorzystuję każdą sposobność. Podczas ostatniego pobytu udało mi się odwiedzić Grodzisk :) Zapraszam na spacer po deptaku :)

Pomnik Wolności i ZwycięstwaKościół pw. św. Anny z XVII w.
Wnętrze kościoła pw. św. Anny.
Kaplica pw. św. Krzyża z 1713 r.
Widok na deptak
Pomnik Józefa Chełmońskiego
Dworzec kolejowy z 1846 r.
Willa Foksal - przez wielu uważana za pierwszy dworzec (ze względu na swój kształt), jednak w rzeczywistości była domem podróżnych. Obecnie mieści się w niej Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.19 komentarzy:

 1. A gdzie tam takie liście zielone teraz??? :D :D :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie wyrastają na zamówienie :P

   Usuń
  2. a dla mnie nie chcą ... buuuuuu - ja chcę zielone !!!!!!!!!!

   Usuń
 2. piękne zdjęcia. Dla mnie wpis bardzo przydatny, bo choć mieszkam niedaleko dopiero w wakacje planuję wizytę w Grodzisku u koleżanki. Więc zapewne pozwiedzam nieco także :). dziękuję Ci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam i zalecam, bo to całkiem przyjemne miasteczko. No i mam nadzieję, że już wszystko jest uporządkowane po zeszłorocznej powodzi, bo deptak w krytycznym momencie zamienił się w rzeczkę.

   Usuń
 3. Piękne miejsce, warto zobaczyć Przy okazji to zrobię:)
  Marchev eczko ale dawno Cię nie było, już miałam pisać zapytanie i cieszę się że już jesteś:Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem, jestem. Wiosna oderwała mnie od komputera, ale nie od aparatu :)
   Mam nadzieję, że dzisiaj uda mi się zdobyć kolejne nieodkryte miejsce :D

   Usuń
 4. A jakie piękne choinki syberyjskie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O_o Mówiłam już, że kiepski ze mnie ogrodnik?

   Usuń
 5. Super tu na tym blogu u Ciebie!!! Kolejne piękne miejsce, które nam Marchevka pokazuje/ ale bym napisała wierszy, gdybym tyle podróżowała!!! korek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo, w to nie wątpię, bo prawdziwa poetka z Ciebie :)

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. To prawda. I wcale nie pokazałam wszystkiego, co tam jest :)

   Usuń
 7. Fajna wycieczka i bardzo ładne zdjęcia :o)

  OdpowiedzUsuń
 8. Budynek kościoła przyciągnął moją uwagę, zupełnie nie podobny kształt wieżyczki do kościołów występujących w naszym rejonie. U nas też częściej spotykane są kościoły ceglane lub konstrukcji szachulcowej, rzadziej murowane. Również dworzec kolejowy przyciągnął moją uwagę a także willa z ciekawie wyglądającą wieżyczką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, u nas dominuje gotyk, kościół w Grodzisku został wybudowany w stylu barokowym, jak wiele innych na Mazowszu. Nawet dzisiaj widać pozostałości historyczne, np. w Małopolsce można spotkać drewniane kościoły, których nie ma w innych częściach Polski.
   Willa Foksal, która przykuła Twoją uwagę, została zbudowana w 1845 roku i specjalnie została wystylizowana na kształt lokomotywy :)

   Usuń
 9. widzę, że bardzo zadbane miasto. Ciekawe miejsce , tym bardziej dla mnie bo dalego i mało miejsc znam tak dobrze jak moje, dolnośląskie ale od czego MARCHEWKOWE OKO czyli Twój obiektyw. Łapi i mamy

  OdpowiedzUsuń
 10. Tam mnie nie było, a szkoda, bo widać, że miasto warte zobaczenia! Willa Foksal jest ciekawa, jakoś zwróciła moją uwagę chyba najbardziej:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Twoja opinia jest dla mnie bardzo ważna. Dziękuję :)

Obserwatorzy