sobota, 1 lutego 2014

Zimowy spacer po Białogardzie


Chwila oddechu. Kontrola w pracy minęła, egzaminy na uczelni zdane, słowem: RELAKS! A do tego piękna słoneczna pogoda i świeżo naprawiony samochód. To wszystko oznacza tylko jedno: wycieczkę! Postanowiłam pojechać do Białogardu i zrobić kilka zdjęć w centrum miasta. Zapraszam na przechadzkę :)

Panorama miejska widoczna ze wzgórza na cmentarzu w Pękaninie.
Skrajna wieża po lewej: tzw. "Domek Muminków", stara wieża ciśnień.
Nieco bliżej: wieża kościoła NMP.


Panorama Placu Wolności
Za ogrodzeniem znajdują się przeszklone podziemia rynku.
Ratusz z 1827 roku.
Oraz drewniana wieża ratuszowa o konstrukcji słupowej z 1847 roku.
Dom z 1910 roku, obecnie siedziba banku PKO oraz Starostwa Powiatowego.

Mapa Białogardu - po otwarciu w nowym oknie będzie lepiej czytelne
Nie przepuszczę żadnemu kotojowi :)
W Białogardzie jest bardzo dużo kamieniczek zwieńczonych wymyślnymi wieżyczkami. Lubię obszar starego miasta, oczy wpadają w oczopląs, a mózg staje od mnogości tych cudowności :)
Przy Placu Wolności jest także kościół parafialny pw. NMP z XIV wieku. 

Kościół NMP w Białogardzie
Oczywiście jak zwykle do środka wejść nie można było dalej, jak do kruchty. Na szczęście w drzwiach były prześwity, przez które udało mi się strzelić kilka zdjęć wnętrza.

Ołtarz barokowy z XVIII wieku.
Ambona z 1688 roku w typie klasycznym pomorskim
Sama kruchta jednak też jest dość interesująca: są trzy piękne witraże (po otwarciu zdjęć w nowym oknie, będą większe i czytelniejsze).
Sklepienie gwiaździste zwieńczone rozetą, która jak na moje oko jest drewniana.Wewnątrz znajdują się także trzy płyty nagrobne:Wejście też jest imponujące. Sam anioł trochę mnie przeraził :)


A później szybki objazd koło dworca PKP o budowie szachulcowej:


I wyjazd na wieś :) Białogard jest małym, urokliwym miasteczkiem. Kiedy mówię, że lubię to miejsce, wszyscy patrzą na mnie jak na kosmitę :) A ja zdania nie zmieniam i z każdą wizytą odkrywam coraz to nowe ciekawostki turystyczno-historyczne. Musicie bowiem wiedzieć, że dzisiejszy wpis to tylko ułamek tego, co Białogard w sobie skrywa. Opublikuję tu jeszcze niejeden post o tym ładnym miasteczku :)

Pozdrawiam!

19 komentarzy:

 1. Kurczę, a mnie się Białogard jedynie z miejscem przesiadkowym kojarzy! Jakoś zawsze wydawało mi się, że to miasto się tylko z dworca kolejowego składa ;) Muszę nadrobić zaległości.Koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto. Miasto nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystycznie, jest tylko jedno muzeum, otwarte tylko od poniedziałku do piątku do godz. 15 albo 16. Ale jest Plac Wolności, Park Orła Białego, radziecki cmentarz (o którym już pisałam), czy też fragmenty Murów Obronnych - jest na czym oko zawiesić :)

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia. No i jest kiciuś :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że bardzo ciekawe miejsce, trochę daleko ode mnie, ale dzięki Tobie mam okazję choć wirtualnie zwiedzić Białogard. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to jest fajne w blogach podróżniczych - Ty u mnie, ja u Ciebie - popatrzymy na odległe miejsca, w które prawdopodobnie nigdy nie zawitamy :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Fajnie tak sobie Białogard u Ciebie pooglądać:) Ściskam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam Białogardu ... z przyjemnością z Tobą sobie pospacerowałam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo Białogard nie jest miastem turystycznym, nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Ale myślę, że warto wiedzieć o jego istnieniu :) :)
   Mnie jest miło gościć Cię na moim blogu!

   Usuń
 6. Nigdy nie byłam, muszę nadrobić. Przepiękne to pierwsze zdjęcie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A takie mi się zrobiło, bo akurat słońce zaszło i mgła lekka była. Efekt niezamierzony, ale i mnie się podoba ;)

   Usuń
 7. Piękna panorama miasta i wnętrze kościoła, wow, zaparło dech w piersi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W nawie głównej są także piękne malowidła na ścianach i chyba na sklepieniu też. Niestety mam pecha do obiektów sakralnych i przeważnie trafiam na zamknięte, albo prawie zamknięte i ciężko zrobić ładną fotorelację :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 8. W Białogardzie przede wszystkim należy zobaczyć górę grodową ul.Płowiecka.Jest to najstarszy gród w okolicy o czym mało osób wie.Datowanie na dzień dzisiejszy przełom VI i VII wieku według dendrodat i ceramiki czyli według badaczy rok 600 + lub - 50 lat.Według najnowszych opracowań wiadomo tylko tyle że pierwsze zasiedlenie przez Słowian okolic Parsęty dokonano koło VI wieku w niecce Białogardzkiej z kąd prawdopodobie zasiedlono dalsze i bliższe okolice. Według badań archeologicznych w tamtym czasie była tu prawdziwa aglomeracja osad. Gród w Białogardzie próbowano porównywać do świętych grodów typu Hadzki-Szeligi o szczątkowych umocnieniach.I tu jest problem bo gród w Białogardzie od I-fazy miał bardzo masywne umocnienia.Warto się w drapać więc na tą górkę bo jest naprawdę stara.A Białogard to zapomniane miasteczko z łatką szarego brudnego i nie wartego obejrzenia nikt tu za bardzo nie dba o historie (bieda).Nawet jego mieszkańcy zapomnieli i nie znają jego historii.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Mieszkam w tym mieście od prawie 40 lat. widzę zmiany na lepsze i gorsze.Miasto o tradycji rolniczej i żyjącej z rolnictwa. Po zmianach ustrojowych mocno podupadło. Mając nie zniszczoną działaniami wojennym zabudowę przedwojenną która nie była zadbana przez co wiele budynków uległo rozbiórce./odwrotnie niż Kołobrzeg/ Historia tego miasta jest interesująca i ma wielu pasjonatów/ znam kilku/ i jest na nowo odkrywana np. poprzez kontakty z byłymi mieszkańcami tych ziem.
  Ostatnio odwiedził mnie znajomy urodzony na Mazurach a mieszkający w okolicy Warszawy, który był zachwycony tym miastem, jego autentycznymi budynkami na które my jako mieszkańcy nie zwracamy uwagi. Polecam http://www.belgard.org/Ortsgesch/Belgard/belgard.htm

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. Znam tę stronę i często do niej zaglądam, szczególnie w celu obejrzenia zdjęć z pobliskich wsi: Podwilcza, Rychówka, Łęczna i innych, z którymi jestem w pewien sposób związana. Dziękuję za odwiedziny, pozdrawiam!

   Usuń
 10. W opisie zdjęcia z Placu Wolności napisałaś, że za ogrodzeniem są podziemia rynku. To są autentyczne mury piwnic które po pożarze i wielkiej powodzi w XVII/lub XVIII wieku zostały zasypane i podniesiono poziom w obrębie murów obronnych o ok 2-3 m. Trochę historii na http://www.sztetl.org.pl/pl/article/bialogard/3,historia-miejscowosci/?action=view&page=1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakbyś jeszcze raz była w Białogardzie to polecam do zwiedzania Muzeum w starym ratuszu na Placu Wolności i ciekawą kolekcją odznaczeń Prezydenta A. Kwaśniewskiego.Oraz zapraszam do obejrzenia miasta z lotu ptaka https://www.flickr.com/photos/4dfoto/sets/72157629042563955/detail/

   Usuń

Twoja opinia jest dla mnie bardzo ważna. Dziękuję :)

Obserwatorzy